کار خانه وظیفه کیست؟

 مقالات

بسم الله الرحمن الرحیم

کار خانه وظیفه کیست؟

انجام امور منزل و زحمت کشیدن در محیط خانه امری مستحب بوده و مختص به زنان یا مردان نیست و بدون شک یکی از عوامل مهم گرم شدن کانون خانواده است.

زیرا وقتی‌که هرکدام از زن و شوهر، به امور خانه رسیدگی می‎کنند، حامل این پیام به‌طرف مقابل‌اند که برای آرامش اعضای خانواده سعی در آراستگی خانه و وسایل آن رادارند.

هرچند که در فرهنگ متداول ما کار خانه جزو وظایف بانوان محسوب می‎شود اما درزمینهٔ کارهای منزل مخصوصاً در مورد کارهای مربوط به نگهداری و پرستاری کودکان، پدر و مادر هر دو مسئول‌اند و حتی با نگاهی عمیق‎تر در صورت طلاق، پدر را مکلف به نگهداری کودک می‌داند و در زمان شیردهی نیز مادر را مجاز می‌داند که از پدر طلب مزد و شیربها کند. مادر همچنین می‌تواند درازای کارهایی که برای کودک انجام می‌دهد از پدر تقاضای مزد داشته باشد.

بنابراین بسیاری از کارهایی که ما به‌عنوان کار خانه می‌شناسیم، جزء وظایف پدران است و اسلام زن را به‌هیچ‌وجه مسئول انجام کارهای خانه نمی‌داند. همه اصرار شرع نیز بر امر اطاعت زن از شوهر فقط در دو مسئله تمکین و خروج از خانه به اذن شوهر است و زن مکلف به اطاعت از شوهر در انجام کارهای مربوط به منزل نیست.

از سوی دیگر خداوند وقتی علاقه به خانواده و میل فطری به انجام کارهای خانه را در نهاد زنان قرار داده است مثل این است که زنان را تکوینا امر به خانه‌داری نموده است همان‌طور که با ایجاد غریزه و مهر مادری ایشان را در امر بچه‌داری هدایت نموده است بدون آنکه با دستور وجوبی مشقتی را بر آن بار نماید.

لذا زنان از هر قوم و ملتی و در هر مقطعی از تاریخ همیشه در امر خانه‌داری به‌صورت داوطلبانه مشغول به فعالیت بوده و هستند و به میل فطری و علاقه باطنی خود خانه‌داری را همیشه باسلیقه و درایت انجام داده‌اند و نیازی به امر و دستور نبوده است.

اما برای تشویق به خانه‌داری و ایجاد انگیزه قوی برای انجام بهتر کارهای خانه، روایاتی در باب پاداش انجام کارهای خانه واردشده که تأمل در آن‌ها بسیار آرامش‌بخش و شادی‌آفرین است. زنان اگر به پاداش‌ها و وعده‌هایی که خداوند متعال برای انجام امور خانه وعده کرده است ایمان داشته باشند هیچ‌گاه، کار خود را بیهوده نخواهند دانست و در انجام آن سستی نخواهند ورزید.

در روایت است که: یعذبه لم إِلَیْهِ اللَّهُ نَظَرَ مَنْ وَ إِلَیْهَا جَلَّ وَ عَزَّ اللَّهُ نَظَرَ صَلَاحاً تُرِیدُ مَوْضِعٍ إِلَى مَوْضِعٍ مِنْ شَیْئاً زَوْجِهَا بَیْتِ مِنْ رَفَعَتْ امْرَأَهٍ أَیُّمَا (1)

«هر زنی که در خانه شوهرش چیزی را از جایی به‌جای دیگری بگذارد به‌قصد اصلاح امور خانه، خداوند به او نظر می‌کند و کسی که خدا به او نظر کند عذاب نمی‌شود.» وقتی یک جابجایی کوچک چنین پاداش بزرگی دارد خوشا به حال آنان که به خاطر اصلاح امور خانه و برای رضای خداوند در خانه کار می‌کنند.

در نگاه اسلامی کار خانه آن‌قدر مقدس و موجب ثواب است که انسان می‌تواند به‌موجب انجام آن حاجات خود را از خداوند طلب کند آن‌ها که نذر می‌کنند تا برای گرفتن حاجت خود مسجد، یا حسینیه‌ای را تمیز کنند، شاید از ثواب کار کردن در خانه و اصلاح امور خانواده بی‌خبرند. اگر در عمق روایات اسلامی تأمل‌کنیم ترجیح می‌دهیم باکمال میل برای انجام کارهای خانه اقدام کنیم و در مقابل از خداوند طلب مزد و پاداش و بخشش گناه کنیم .

 

 

 

  1. صدوق امالی، ص ۴۱۱