تداوم عشق (1)

 مقالات

بسم الله الرحمن الرحیم

تداوم عشق

(1)

وقتی حرارت و شور روزهای اول آشنایی و ازدواج فروکش می‎کند و به تدریج خانواده با مشکلات مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ..... مواجه می‎گردد، در صورت عدم مراقبت و انجام رفتار صحیح، زندگی به سردی می‎گراید و چه‎بسا، به طلاق عاطفی زوج منجر شود.

بنابراین یکی از بزرگ‎ترین مشکلات زندگی مشترک که مختص زوج‎هایی است که مدتی از آغاز زندگی آن‎ها گذشته است نگرانی از کمرنگ شدن عاطفه و محبت میان طرفین می باشد.

از این رو در این مقاله در نظر داریم به بررسی چند راهکار برای تداوم عشق و محبت میان زن و شوهر بپردازیم.

  • اصل عزت نفس

هر فرد موظف است که جایگاه خود را حفظ کند و بیش از اندازه لازم خود را تحقیر نکند. این مسئله بدین معنا نیست که به هیچ وجه در مقابل همسر خود انعطاف نداشته باشد بلکه بدان معناست که یکی از راه های حفظ جذابیت در هر فرد این است که در نقش و جایگاه خود به درستی قرار گیرد و از آن عدول نکند. یعنی هر کدام از زوجین نباید برده و بنده دیگری باشد بلکه با حفظ عزت نفس و جایگاه خود، نقش واقعی و حقیقی خود در زندگی را ایفا کند.

  • تلاش طرفین

در یک زندگی موفق عاطفی، این هر دو طرف هستند که تلاش می‎کنند تا زندگی شادتر و کانون خانواده گرم‎تر باشد؛ تلاش تنها یک طرف و بی توجهی طرف مقابل باعث می گردد که فرد تلاش کننده به تدریج خسته و سرد شود و حتی به فکر بیرون رفتن از آن زندگی باشد.

  • همزاد پنداری در نقش طرف مقابل

یکی از راهکارهای مهم و کارآمد برای درک طرف مقابل این است که گاهی در زندگی خود را در جایگاه او قرار دهیم وببینیم انتظار او از ما چیست و آیا ما در نقش ایفای آن انتظار هستیم یا خیر. با انجام این راهکار متوجه خواهیم شد که بسیاری از قضاوت‎های ما در مورد طرف مقابل اشتباه بوده و این رفتار و عملکرد ماست که نیازمند اصلاح است تا مشکلات پیش‎روی زندگی ما حل گردد

  • پرهیز از چهار صفت خطرناک

 حضرت علي (ع) مي فرمايد: اگر چهار صفت را نداشته باشيد هيچ ناگواري رادر زندگي تجربه نمي كنيد .1- عجله 2- لجاجت 3- عجب 4- تنبلي

  • عجله : در كارهاي خوب ، خوب است مثل نماز ولي عجله در قضاوت بد است یا عجله در پاسخگویی
  • لجاجت : لجاجت با جهالت وناداني شروع مي شود با پشيماني تمام .
  • عجب : بالاتر از تکبر است و از خود راضی بودن می باشد که زندگی ها را نابود می کند. برای داشتن یک زندگی موفق نباید خود را برتر و بالاتر از طرف مقابل بدانیم بلکه بهتر است امر و نهی را کنار بگذاریم و به جای آن پیشنهاد دهیم.

انساني عجب دارد در زندگي هيچ وقت حاضر نيست از خود گذشتگي داشته باشد حاضر است ديگران را له كند ولي روي خودش پا نگذارد.

  • تنبلی: بسیاری از درگیری های خانواده ها به این دلیل است که بسیاری از کارها را به تعویق می اندازیم و انباشته شدن آن کارها روی هم می شود.

 

  • صبوری

امام علی: به خدا قسم که انسان مومن به هیچ وسایلی مانند صبر و بردباری خدا راخوشحال نمی کند

به جای اتلاف وقت زمانهای ارزشمند خود را صرف خانواده کنیم و این کار نیازمند صبر و حوصله فراوان است.

  • مثبت اندیشی

تا وقتی که این تصور در ما باشد که تمام منفی ها درون شریک زندگی ماست چیزی درست نمی شود وقتی ریشه های منفی را درون خود پیدا کردیم و به دنبال درمان خود  بودیم زندگی شیرین می شود.

 

 

ادامه دارد....