راه های حفظ شادی در زندگی زناشویی

 مقالات

راه های حفظ شادی در زندگی زناشویی

شادی، اکسیر زندگی زناشویی

چگونه شوهرمان را شاد کنیم
بی تردید افكار شاد، ما را شاد می كند؛ اما افكار بد، حالمان را خراب می كند. زن باید بداند به خاطر خوشبختی خودش هم كه شده باید شوهر شاد و خوشبختی داشته باشد. برای رسیدن به این هدف، یك لبخند هم كفایت می كند. به طور یقین نمی توانیم شوهرمان را تغییر دهیم؛ زیرا شخصیت او شكل گرفته است. پس سعی كنیم كه او را همان طوری كه هست بپذیریم. از تشویق كردن او در انجام مسئولیت های اجتماعی، شخصی و زندگیش غفلت نورزیم. مطمئن باشیم كه قهرمان ساختن از او در همه شئونات زندگی به نفع ماست. با او حرف بزنیم، به اتفاق هم راه برویم، به حرف هایش گوش بدهیم، او را بفهمیم، این ها رمز شادمانی او هستند. اگر می خواهیم شوهرمان را شاد و خوشحال كنیم، ابتدا خودمان را شاد كنیم. با شادی به كار او نگاه كنیم تا او هم از كارش راضی بشود و بدانیم كه كسی كه از كارش راضی باشد مسرور و شاد می شود. همسرمان را دست كم نگیریم؛ زیرا برداشتی كه ما از همسرمان داریم روی رفتار او، به خصوص در حضور ما اثر می گذارد. وقتی همسرمان حتی در سالمندی به ما هدیه ای می دهد به او نگوییم این چه كاری است كه با این سن و سال انجام می دهی؛ بلكه به گرمی از او تشكركنیم و خداوند را سپاسگزار باشیم كه به ما چنین همسری را داده است. با تبسم و آراستگی از همسرمان استقبال كنیم و سعی كنیم سوءتفاهم ها را كنار بگذاریم و حداقل یك روز در هفته را با هم باشیم.

چگونه زنمان را شاد کنیم
اگر فرض را براین بگذاریم كه در سن 25 سالگی ازدواج كنیم، می توان نتیجه گرفت كه حدود 50 سال یا بیشتر با فرض برخورداری از عمر طبیعی با زنمان زندگی می كنیم، پس به این بیندیشیم كه با شاد كردن همسرمان خودمان هم شاد و خوشبخت خواهیم بود، برای این كار باید سعی كنیم در خودمان عادات بهتر ایجاد كنیم؛ به عنوان مثال قبل از اینكه مهمان دعوت كنیم موضوع را با او در میان بگذاریم، به او فرصت كافی برای تدارك مهمان بدهیم، در مسائل عقلانی و منطقی با زنمان موافقت كنیم، اشتباهات خود را بپذیریم. اشتباه پذیری، كسرشأن و امتیاز دادن نیست؛ بلكه اشتباه، بهترین آموزگار انسان است. سعی كنیم بخندیم و به همراه ما، زن ما هم بخندد، بدانیم كه خوشحال كردن زن هنر است نه علم، اگر علم بود همه می توانستند كسب كنند؛ اما هنر ریشه ذاتی و درونی دارد و به همین جهت اثر آن ماندگارتر است.

از تلاش همسرمان قدردانی كنیم، در تصمیم گیری به او كمك كنیم شرایطی را فراهم كنیم كه استعدادهایش را نمایان كند و با بهره گیری از قدرت تعریف و تمجید ما بدرخشد. به جای هدایای گران قیمت، برای زنمان وقت صرف كنیم، به گفته هایش گوش دهیم و حتی اجازه دهیم فریاد بكشد تا از این طریق به آرامش برسد، محبت خودمان را به زبان بیاوریم و حتی به مادر همسرتان بگویید كه دخترش را دوست دارید، فراموش نكنیم كه حال و هوای عاشقی تا زمانی بر فضای خانواده ما حاكم خواهد بود كه رفتار ما با همسر مان مانند رفتار روزهای آشنایی و نامزدیمان باشد. یقین بدانیم كه هر چه در خانه شاد تر باشیم و ارتباط بهتری با همسرمان داشته باشیم انرژی بیشتری داریم تا صرف كارمان كنیم و به این وسیله در كارمان نیز موفق تر خواهیم بود.

قلب زنتان را تسخیر کنید
زنان نیاز به صحبت كردن دارند، مردی كه با زنش صحبت می كند و به حرف های او گوش می دهد قلب زنش را تسخیر می كند، بارها شاید شنیده باشیم كه خانم ما می گوید: ”فقط می خواهم حرفم را بشنوی و آنچه را می گویم درك كنی و به احساس من اهمیت بدهی”. این جمله و امثال آن بیانگر ابراز نیاز درونی وی است. پس به همسرمان توجه كنیم تا شادی در فضای زندگی ما پراكنده شود.

 

راه های حفظ تازگی زندگی

1- هميشه خودجوش و با انگيزه بمانيد: كارهايي انجام دهيد كه بدون برنامه‌ريزي قبلي به نظر برسند؛ به عنوان مثال به اداره همسرتان برويد و او را براي صرف ناهار با همديگر دعوت كنيد، بدون انتظار براي او هديه كوچكي بخريد يا بليط كنسرت يا تئاتر به او بدهيد.

2- عشق خود را نشان دهيد: هنگام صرف شام مي‌توانيد يك موسيقي ملايم بگذاريد، شمع روشن كنيد و به همسرتان بگوييد كه چقدر در طول روز به او فكر مي‌كنيد.

3- به چشم‌هاي او نگاه كنيد: وقتي با همسرتان صحبت مي‌كنيد به صورت او نگاه كنيد. برخورد نگاه‌ها باعث مي‌شود كه بيشتر ارتباط بين يكديگر را احساس كنيد.

4- حتي براي اعلام ناموافق بودن از موافقت شروع كنيد: از مجادله و بحث با همسرتان پرهيز كنيد. وقتي مي‌خواهيد عدم موافقت خود را اعلام كنيد ابتدا با مناسب‌ترين و آرام‌ترين راه ممكن با جمله «حق با توست» شروع كنيد.

5- تغيير را هميشه مدنظر داشته باشيد: با ظاهر جديد و متفاوت همسر خود را غافلگير كنيد. با يك راه ساده و سريع مثل رنگ كردن مو يا تغيير آرايش موها مي‌توانيد اين كار را انجام دهيد.

6- يك كار غيرمنتظره انجام دهيد: مثلا پس از دوش گرفتن براي او يك حوله گرم و مرتب آماده كنيد.

7- هميشه براي عشقتان جشن بگيريد: مي‌توانید يك كار نمادين انجام دهيد؛ به عنوان مثال گياه خاصي را كه مي‌دانيد مورد علاقه همسرتان است خريداري كنيد يا در باغچه بكاريد و به او بگوييد كه اين كار نمايان كننده عشق شماست.

8- مراقبت و محبت كنيد: با يك كار كوچك كه به طور مستقيم به همسرتان نفع مي‌رساند مي‌توانيد به او ابراز محبت كنيد؛ به عنوان مثال لباس‌هاي او را به خشك شويي ببريد. اين كار شايد زمان زيادي نبرد؛ اما به او نشان مي‌دهيد كه چقدر به فكرش هستيد.

9- با رقيبتان صميمي باشيد: اگر كسي در زندگي همسرتان وجود دارد كه وي را رقيب خود مي‌دانيد مانند مادر همسرتان، از بحث كردن درباره او پرهيز كنيد و در عوض با دعوت كردن آن، همسر خود را غافلگير كنيد.

10- گذشته را دوباره زنده كنيد: ‌با نگاه كردن به فيلم‌هاي تعطيلات، تصاوير خانوادگي و عكس هاي جشن ازدواج مي‌توانيد به استحكام رابطه زناشويي خود با همسرتان كمك كنيد.

 


منابع

سایت تحلیلی خبری عصرایران

موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان

 

http://www.asriran.com/fa/news/69857/10-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D9%83%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D8%A7%D8%AF-%D9%86%DA%AF%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D9%86-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%D9%8A-%D8%B2%D9%86%D8%A7%D8%B4%D9%88%D9%8A%D9%8A

 

https://article.tebyan.net/397831/%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D8%A7%D8%AF-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D9%87%D9%85%D8%B3%D8%B1